Sophos przedstawia Sophos Email

Kilka dni temu Sophos oficjalne ogłosił wydanie Sophos Email, nową, bezpieczna bramę dla poczty elektronicznej, jako dodatek do całego wachlarza produktów zabezpieczających pocztę i platformy do zarządzania Sophos Central.

Sophos Email to produkt zaprojektowane tak, aby zapewnić wiodąca ochronę przed zagrożeniami i spamem dla użytkowników Microsoft Exchange Online, Office 365, Google Apps for Work i wielu innych usług pocztowych. Ponadto ostatnie badanie bezpieczeństwa poczty email przeprowadzone przez Sophos wykazało, że użytkownicy rozwiązań opartych na chmurze deklarują wyraźną potrzebę dodatkowej ochrony, jaką oferuje Sophos Email.

Przeprowadzono ankietę między społecznością Spiceworks Community i czytelnikami Naked Security. Dopiero zaczynamy analizę otrzymanych wyników, które zapowiadają ciekawe lekturę.
Po pierwsze, potwierdziły się przewidywania o wzroście zainteresowania migracją do chmury poczty służbowej. W tej chwili 38% badanych wykorzystywało serwisy chmurowe jako podstawową platformę email.

Wielu pytanych deklarowało również korzystanie z produktów bezpieczeństwa w chmurze dla poczty email – 43%, czyli prawie dwa razy więcej niż zwolenników sprzętowych zabezpieczeń poczty ( w postaci dedykowanych appliances) – 22%.
18% naszych respondentów wykorzystuje ochronę poczty jako moduł urządzenia UTM. Dedykowane urządzenia wirtualne stanowiły odpowiedź 12% badanych, z czego tylko 5% deklarowało korzystanie z wirtualnych rozwiązań UTM.

Kiedy zapytaliśmy użytkowników najpopularniejszej platformy pocztowej w chmurze – Microsoft Office365 – o ich największe obawy, niezawodność systemu (obawa o przerwy w usługach) i brak należytych zabezpieczeń znalazły się na szczycie listy.

Nie jest dla nas zaskoczeniem, że niezawodność okazała się być największym problemem – wciąż mamy w pamięci niedawne problemy z usługami Office365.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jasne jest, że jednostki IT nie są przekonane co do zabezpieczeń jakie oferuje im Office 365 – 50% korzystających z Office365 zgodziło się z tym, że do utrzymania wymaganego poziomu bezpieczeństwa w ich organizacjach wspomagają się rozwiązaniami firm trzecich.

Pokrywa się to wyraźnie z przewidywaniami Gartnera, które zakładały, że do 2018 roku 40% wdrożeń pakietu Office365 będzie obejmowane ochroną zapewnianą przez oprogramowanie firm trzecich – co oznaczałoby wzrost z poniżej 10% odnotowywanych w 2015 roku.

Oprogramowanie ransomware, złośliwe załączniki, adresy URL, wirusy i ataki phishingowe znalazły się z top 5 zagrożeń cybernetycznych, których obawiali się badani, z których ponad połowa zadeklarowała wysoki poziom zainteresowania rozwiązaniami i działaniami prewencyjnymi. Pomimo tego rozpoznania w zakresie zagrożeń rozprzestrzeniających się dzięki poczcie email, ponad jedna czwarta respondentów przyznaje, ze rzadko lub prawie nigdy nie weryfikuje czy ich polityki bezpieczeństwa dla poczty email są efektywne.

Zapytaliśmy również naszych uczestników, które funkcje są najbardziej potrzebne, do poprawy ich dotychczasowych rozwiązań. Jako jedne z popularniejszych wskazywano zaawansowane rozwiązania w zakresie ochrony poczty przed wirusami i spamem jak Sophos Sandstorm oraz produkty do szyfrowania i zapobiegania wyciekowi danych.
Ochrona, która weryfikuje bezpieczeństwo linku URL nie tylko gdy wiadomość z nim jest dostarczana ale też w momencie gdy użytkownik w niego klika, jest dodatkową, wysoce pożądaną funkcjonalnością.

W ciągu najbliższych tygodni Sophos będzie kontynuował badania nad zabezpieczeniami poczty w przedsiębiorstwach i organizacjach. Na razie pierwsze wnioski są jasne – jesteśmy coraz bardziej świadomi, że email jest głównym wektorem zagrożenia, infrastruktura i bezpieczeństwo przenoszą się do chmury a firmy szukają dodatkowej ochrony przeciwko stale rosnącej liczbie zagrożeń i ich wyrafinowaniu.

Wraz z Sophos wierzymy, że Sophos Email to świetny produkt dla tych, którzy szykują się do przeniesnia swoich zasobów i infrastruktury email do chmury. Ponieważ komponent Sophos Email jest częścią Sophos Central, może być zarządzany wraz z punktami końcowymi, serwerami, usługami sieciowymi i wifi co oznacza większe bezpieczeństwo połączone ze zwiększoną wydajnością.

Jeśli nie zdecydowałeś się jeszcze na przeniesienie infrastruktury informatycznej w swojej organizacji do chmury, Sophos Email Appliance lub UTM może okazać się rozwiązaniem dla Ciebie.

Niezależnie od tego, możesz przyjrzeć się głębiej Sophos Email lub pozostałym produktom Sophos z grupy zabezpieczającej pocztę korporacyjną lub zapytaj nas o 30-dniowy bezpłatny trial rozwiązań Sophos.

Dodaj komentarz