Jak skutecznie zarządzać bezpieczeństwem nośników USB w organizacjach?

Korzystamy z masowych pamięci wszędzie – w pracy, szkole oraz w życiu prywatnym. Są przenośne, małe i mogą pomieścić stosunkowo dużą ilość danych. Oprócz tych zalet, towarzyszą im jeszcze wyzwania dotyczące bezpieczeństwa.

Kradzieże urządzeń USB, przypadkowe zgubienia oraz rozprzestrzenianie się złośliwego kodu mogą prowadzić do naruszeń danych, wycieku informacji biznesowych, utratę własności intelektualnej przedsiębiorstw i zaufania do instytucji publicznych. Niezabezpieczone i niezarządzane USB są potencjalnym targetem do przenoszenia zainfekowanych plików i wirusów. Nie będzie problemem dla hakerów podmienić ich oprogramowanie, tak aby transparentnie instalowało złośliwe oprogramowanie na każdej stacji roboczej, do której zostaną podpięte. Często właściciel pendrive’a nie ma świadomości jak potężnym narzędziem do roznoszenia cyberinfekcji jego USB.

Może być zaskakującym fakt, że (według badań The State of USB Drive Security, Ponemon Institute, wykonanych dla Kingston w lipcu 2011) tylko 50% firm wprowadza jakiekolwiek polityki użytkowania dysków USB a z tego jedynie połowa podejmuje działania aby je egzekwować. Jeśli więc w Twojej organizacji nie podejmowane są żadne działania mające na celu ochronę i bezpieczeństwo nośników USB to… nie jesteś sam. Ale – nie oznacza to, że wolno Ci nic nie robić! Jest wiele czynności które możesz podjąć i wiele użytecznych narzędzi, z których możesz korzystać. Poprawnie zarządzane, zabezpieczone nośniki USB mogą pomóc firmom i organizacjom efektywnie przenosić służbowe dane. Warto takie rozwiązanie przemyśleć i zaplanować konkretne działania pod kątem tego:

  • Jak urządzenia będą łączyć się z serwerem zarządzającym?
  • Kto w organizacji będzie odpowiedzialny za kontrolę tego oprogramowania?
  • Czy końcowe rozwiązane będzie kompatybilne z wymogami prawnymi i politykami w organizacji?
  • Czy wdrażane rozwiązanie bezpieczeństwa znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistych potrzebach przedsiębiorstwa?
  • Jaka przyszłość może czekać wdrażane technologie – czy będą wspierane w przyszłości, jak wygląda roadmapa?
  • Czy strategia zarządzania obejmuje wszystkie urządzenia USB w organizacji?

Sprzętowo szyfrowane nośniki danych skutecznie podnoszą poziom bezpieczeństw w organizacjach. Stanowią istotne komponenty strategii DLP (Data Leak Prevention). Dowiedz się więcej o szyfrowanych nośnikach danych DataLocker – pendrive’ach Sentry i dyskach DL3.

Dowiedz się jak skutecznie zabezpieczyć urządzenia przenośne w organizacji. Zapisz się na cykl webinariów EMS o ochronie mobilnych nośników danych – zapraszamy tutaj

Dodaj komentarz